NACRTNA GEOMETRIJA I TEHNIČKO CRTANJE

Predmet: Nacrtna geometrija i tehničko crtanje (deo predmeta: Tehničko crtanje)
(smer: Saobraćaj i transport)

Izvođači nastave:
vanr. prof. dr Maja Čavić, email: scomaja@uns.ac.rs
red. prof. dr Ratko Obradović, email: obrad_r@uns.ac.rs

Izvođači računarskih vežbi:
vanr. prof. dr Maja Čavić
asistent-master Mirjana Bojanić Šejat, email: bojanicm@uns.ac.rs
saradnik u nastavi Dijana Čavić, masr. inž. maš, email: dijana.cavic@uns.ac.rs
saradnik u nastavi Srđan Nikačević, dipl. inž. maš, email: se.nika@uns.ac.rs

Status predmeta: Obavezan

Broj ESPB: 6

Font časova: 3+3

Obrazovni cilj: Razvijanje prostorne imaginacije i vizuelizacije, sticanje inženjerskih znanja za najracionalnije grafičko prikazivanje kombinovanih oblika. Savladavanje osnovnih postupaka, koncepata i metoda formiranja tehničkog crteža kao aktivnosti koja neophodno prati proces projektovanja. Osposobljavanje studenata za samostalnu izradu tehničkih crteža kako ručno tako i primenom računara.

Ishod obrazovanja (stečena znanja): Razumevanja geometrijskih struktura 3D oblika i njihovo optimalno 2D predstavljanje. Korišćenje računara za projektovanje i izradu tehničke dokumentacije na osnovu projektovanog modela.

Literatura (za deo: Tehničko crtanje):
1. Milivojević Z, Rackov M, Knežević I, Bojanić M: Inženjerske grafičke komunikacije, Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad, 2017.